Pochodzenie hematytu - skąd się tak naprawdę wziął?
Opis hematytu można odnaleźć w starożytnym babilońskim traktacie o kamieniach pochodzącym z I wieku p.n.e. Nazwa kamienia pochodzi od greckiego "haima", co oznacza "krew". Ludy słowiańskie nazywały ten kamień "krwawnik". Takie skojarzenia nie pojawiły się znikąd, dodatkowo sam minerał ma krwawy odcień, po przetworzeniu barwi wodę na czerwono. W starożytnym Rzymie wierzono, że kamień hematyt to skamieniała krew i można go było znaleźć na miejscach bitew i ofiar.
Hematyt kamień ? właściwości fizyczne i chemiczne kamienia
Kamień hematyt to minerał dość powszechnie występujący w przyrodzie, a składa się z tlenku żelaza (Fe2O3). Hematyt kamień ma wyraźny metaliczny połysk i kolorystykę od stalowoczarnej do miedziano-brązowej do czerwonej.
Zewnętrznie szlachetny kamień hematyt wygląda bardzo podobnie do obsydianu i gagatu, ale jest od nich znacznie gęstszy i cięższy. Hematyt jest kruchy, nie wytrzymuje uderzenia ani upadku. Minerał ten wykazuje słabe właściwości magnetyczne i jest przyciągany przez silny magnes. Drobno rozproszony proszek hematytowy służy do wyrobu czerwonych emalii i farb. Jeśli nieobrobiony kamień zostanie potarty na szorstkiej, jasnej powierzchni, pozostawi czerwony ślad, odróżniając w ten sposób hematyt od jego pospolitej ceramicznej imitacji.
Złoża hematytu
W środowisku naturalnym kamień hematyt występuje w postaci stałych mas krystalicznych. Złoża mineralne mogą być pochodzenia magmowego, metamorficznego lub hydrotermalnego. Jeśli potencjał utleniający medium jest wystarczająco wysoki, tworzenie się skały hematytowej może zachodzić w tempie do 1 m na rok.
Hematyt jest cennym przemysłowym źródłem żelaza, jego zawartość w rudzie mineralnej wynosi aż 70%. Największe złoża znajdują się w Rosji, USA, Szwajcarii i Włoszech.
Kamień hematyt ? magiczne i lecznicze właściwości
Hematyt kamień jest wymieniany jako potężny magiczny kamień w księgach i pismach wielu starożytnych ludów. Czarodzieje i szamani używali go w swoich rytuałach do przywoływania duchów, a także wykorzystywali go do rysowania magicznych symboli i ochronnych kręgów. Wierzono, że krzyż ozdobiony hematytem odpędza złe duchy, a umieszczony na wizerunku demona lub zmarłej osoby budził duchy. Kiedy hematyt był używany w magicznych lustrach, wróżbici mogli widzieć w przeszłość lub w przyszłość.
Oprócz mocy czarodziejskich ludzie wierzyli w ochronne moce kamienia. Noszono go, by odpędzić złe oko, matki zakładały dzieciom amulety, by chronić je przed wypadkami, a rzymscy wojownicy ozdabiali hematytem swoje tarcze. Dla Egipcjan kamień ten był symbolem kultu Izydy i służył do wyrobu żuków skarabeuszy, które służyły bogini jako jej ziemscy opiekunowie.
Główne właściwości lecznicze hematytu związane są z jego wpływem na układ krążenia człowieka. Oczyszcza krew, wzmacnia naczynia krwionośne, normalizuje poziom hemoglobiny. W przypadku ran i skaleczeń hematyt zatrzymuje krwawienie, łagodzi stany zapalne i sprzyja szybkiemu gojeniu.
Dodatkowo minerał ten działa odbudowująco na organizm i może podnosić ciśnienie krwi, dlatego polecany jest osobom z niskim ciśnieniem, ale nadciśnieniowcy powinni nosić go z ostrożnością.
Z jakimi kamieniami komponuje się hematyt?
Kamień koloru gołębiej krwi zyskał sławę magicznego amuletu i przewodnika prądów astralnych. W średniowieczu magicy nosili pierścienie z hematytem i rysowali nim pentakle na podłogach swoich laboratoriów. W czasach starożytnych wojownicy wszywali ten kamień do podszewki swoich ubrań przed wyruszeniem na kampanię, wierząc, że ochroni on przed ranami i zatruciem krwi. Hematyt daje też elokwencję oratorom i przynosi bogactwo.
Jego energia jest idealnie dopasowana do energii malachitu ? działają one ze sobą w harmonii. Hematyt sprawdzi się również w połączeniu z jaspisem, kryształem kamiennym, agatem, trawą cytrynową i kamieniem lawowym. Dobrze łączy się z nim zielony szafir.