Kup Teraz, Zapłać później z PayPo

Do darmowej dostawy brakuje ci: 199zł

Zamów w ciągu: 0:00, a wyślemy jeszcze dziś!

Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Co zrobić, żeby biżuteria nie czerniała?

2022-11-17

Co zrobić, gdy biżuteria czarnieje?

Wiele osób boryka się problemem polegającym na tym, że na ich ulubionym wisiorku czy bransoletce pojawiają się czarne przebarwienia. Warto więc wiedzieć co zrobić żeby biżuteria nie czerniała. Pomocne powinno się okazać wdrożenie w życie kilku prostych, ale skutecznych wskazówek. Przede wszystkim należy unikać brania kąpieli czy korzystania z basenu w ulubionych elementach biżuterii. Należy też uważać i nie aplikować lakierów do włosów, dezodorantów, perfum czy innych specyfików w te miejsca, w których założone są ulubione kolczyki czy wisiorki. Kontakt z alkoholem lub innym związkami może się dla nich nie najlepiej skończyć. 

Kolejną ważną kwestią, które pomoże zapobiec temu, że biżuteria czernieje jest jej właściwe przechowywanie. Nie powinno się jej wystawiać na stojakach czy w pojemnikach bez przykrywki, gdzie jest wystawiona na działanie promieni słonecznych. Wyroby jubilerskie dobrze jest przechowywać w specjalnych, oddzielnych pojemnikach, aby nie ocierały się o siebie i nie wchodziły w reakcja chemiczne, które mogą być dla nich niekorzystne. 

Dlaczego srebrna biżuteria czarnieje?

Nie tylko sztuczna biżuteria jest narażona na proces czernienia. Także srebrna lub pozłacana biżuteria czernieje z czasem. Jest to naturalna konsekwencja kontaktów z powietrzem oraz różnymi substancjami. Bardzo częstą przyczyną czarnienia biżuterii ze srebra są związki siarki, a także ludzki pot. 

Warto zaznaczyć, że czernienie srebrnych elementów to jeden z rodzajów korozji, jednak mniej zaawansowany i w przeciwieństwie do rdzy można go usunąć szybko i łatwo. 

Jak pozbyć się czarnych nalotów z biżuterii?

Istnieje wiele skutecznych sposób, które pozwolą pozbyć się czarnych, nieestetycznych nalotów z biżuterii. Wszystko zależy jednak od tego z jakiego materiału wykonany jest dany wyrób jubilerski. 

Jeśli chodzi o srebro, dobrym rozwiązaniem jest czyszczenie go kwaśnym mlekiem. Wystarczy nalać go do miseczki i zanurzyć w nim biżuterię na pół godziny. Po upływie tego czasu, wystarczy dane elementy przepłukać wodą i wytrzeć dokładnie szmatką. Ważne jest, aby zrobić to dokładnie. Innym rozwiązaniem jest pasta do zębów. W przypadku srebra można też podjąć zapobiegawcze działanie, aby biżuteria nie czerniała i przechowywać ją opakowaną w folię aluminiową. 

Złoto to kolejny materiał, który jest stosukowo poddatny na pojawianie się czarnych naleciałości. Aby go oczyścić warto zmieszać ze sobą po równo wody i alkoholu i w otrzymanej mieszance zanurzyć dane elementy, a potem dokładnie je przetrzeć. Inną popularną metodą jest proszek do pieczenia.

Warto także zaznaczyć, jak powinno się postępować w przypadku czarniejącej sztucznej biżuterii. W celu jej dokładnego wyczyszczenia, dobrze jest użyć sody oczyszczonej. Środek ten jest bardzo uniwersalny i w takich sytuacjach także świetnie spełni swoją rolę. Wystarczy wisiorki lub pierścionki umieścić na podkładce i zasypać sodą. Dodatkowo można skropić ją odrobiną wody. Po około 15 minutach ozdoby wystarczy spłukać i przetrzeć. Mimo, że soda jest taka uniwersalna nie można używać jej, aby wyczyścić srebro. Alternatywą dla sztucznej biżuterii jest cytryna. Wystarczy tylko przetrzeć je sokiem wyciśniętym z tego owocu, najlepiej za pomocą miękkiej szmatki. 

Jeżeli ulubiona biżuteria nie prezentuje się najlepiej i jest mocno poczerniała można też sięgnąć po gotowe specyfiki, które wyprodukowano właśnie w celu pielęgnacji biżuterii. Są one dostępne w różnych formach. Przed zakupem należy się upewnić, czy są przeznaczone do danego materiału, z którego wytworzona jest biżuteria wymagająca czyszczenia i zadbania. 

Gdzie przechowywać biżuterię, żeby nie czerniała?

Jak już wspomniano wcześniej, warto odpowiednio przechowywać swoją biżuterię, aby za wczasu zahamować proces jej czarnienia. W tym celu sprawdzi się dobrze szkatułka zamykana. Należy pamiętać, że w jednej szkatułce dobrze jest przechowywać elementy jedynie z tego samego materiału. Najlepiej jest zadbać także o to, aby była ona ułożona na delikatnym materiale np. na satynie. W ten sposób poszczególne kolczyki, pierścionki, wisiorki czy bransoletki są zabezpieczone przed działaniem promieni słonecznych i wilgocią. Dobrą praktyką jest ściąganie biżuterii i chowanie do torebki w przypadku ulewy. W ten sposób można skutecznie zahamować proces czernienia. 

Zobacz również inne ciekawe artykuły:

Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 1262 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-10-04
Szybkość dostawy,opakowanie, jakość -wszystko na szòstkę
2024-09-29
Błyskawiczna transakcja i dostawa.
pixel