Czerwony koral - kamień dostępny w ofercie naszego sklepu
Koral czerwony może poprawić charakter i jakość życia jego nosiciela. Wraz z nim frywolni zyskają mądrość, rozpieszczeni ? skromność, niespokojni ? spokój, a twórczy ? długo oczekiwaną inspirację. Wszystko to dotyczy pięknego czerwonego korala, jednego z najbardziej oryginalnych kamieni półszlachetnych. Jednak pod pewnymi względami nie jest to wcale kamień?
Czerwony koral ? historia i pochodzenie
Ten cud natury został odkryty około 25 000 lat temu w wodach Morza Śródziemnego. Jak się później okazało, koral był znany nawet w epoce paleolitu ? koralowe paciorki znaleziono w jednej z jaskiń, gdzie znajdowała się osada ludów koczowniczych.
Pierwotnie koralowiec można było docenić tylko pod wodą ? na powierzchni, pod słońcem i w powietrzu tracił swój wygląd. Wszystko to jednak zmieniło się, gdy rzemieślnicy poznali technikę polerowania korali. To właśnie wtedy zaczęto je wydobywać. Teraz cena czerwonego korala jest dość przystępna i można go kupić w wielu butikach jubilerskich. Nie umniejsza to jednak jego wartości.
Natura koralowców była badana przez biologów, geologów, a nawet zoologów. Jednym z badaczy koralowców był angielski naukowiec Karol Darwin, najbardziej znany ze swojej teorii o ewolucji gatunków. Jego teoria okazała się w dużej mierze słuszna, choć jej udowodnienie zajęło wiele lat ? Darwin zasugerował, że koralowce mogły się tworzyć wzdłuż krawędzi wulkanu, jeśli taki istniał na powierzchni oceanu. Wulkan następnie stopniowo zatapia się w wodzie, a koral pozostaje. Tworzą się rafy obrzeżne ? na środku laguny jest wyspa, a wokół niej koralowce. Gdy wulkan zapada się jeszcze niżej, wyspa znika, ale pierścień koralowców pozostaje.
Temat koralowców był kontynuowany po Darwinie. W połowie XX wieku naukowiec Thomas Goro zaczął uważać je za zwierzęta i badać ich symbiozę z komórkami roślinnymi, dzięki której niektóre koralowce mogły stosunkowo szybko rosnąć.
Naszyjnik koralowy ? talizmany i amulety
Naszyjnik wykonany z korala czerwonego ma podobno moc ostrzegania noszącego przed problemami zdrowotnymi. Jeśli regularnie nosisz biżuterię z koralem i starannie dbasz o nią, ale straciła ona swój blask i nabyła czarne plamy i pęknięcia, dobrze byłoby poddać się diagnozie u lekarza.
Pod względem estetyki i mody biżuteria z korala czerwonego jest uniwersalna ? odpowiednia dla osób w każdym wieku i właściwa w niemal każdej sytuacji.
Minerał można czyścić wilgotną szmatką i wodą źródlaną lub filtrowaną. Biżuterię z koralami czerwonymi lepiej przechowywać w szkatułce, oddzielonej od innej biżuterii i zapakowanej w miękką, suchą szmatkę lub papier, najlepiej w bibułkę. Nie należy używać plastikowych opakowań, aby kamień mógł "oddychać". Pomieszczenie powinno być wentylowane.
Czerwony koral jest dość kruchym kamieniem. Boi się wstrząsów, bezpośredniego światła słonecznego, gorącej i chlorowanej wody, kwasów, nadmiernej wilgotności i zbyt suchego powietrza, chemikaliów. Nie nadaje się do noszenia na basenie i na plaży, przed nałożeniem makijażu i perfum, na szorstkie tkaniny.
Koral czerwony ? właściwości lecznicze
Rzymianie uważali, że proszek koralowy leczy rany, a nawet złamania. W starożytności wierzono nawet, że koral może leczyć ukąszenia owadów i węży. Nawet dzisiejsi litoterapeuci nie negują magicznych mocy tego minerału.
Mówi się również, że czerwony koral normalizuje sen, krążenie krwi, ciśnienie krwi, pamięć, pomaga łagodzić lęki i nerwice. Korale podobno leczą też dolegliwości gardła i strun głosowych ? hindusi wierzą, że kamień wpływa na czakrę gardła. Przy okazji, Ajurweda, tradycyjna medycyna indyjska, zalicza koral czerwony do kamieni, które rządzą wszystkimi procesami na ziemi.
Do dziś w wielu krajach wierzy się w lecznicze moce koralowca. Portugalczycy są zdania, że czerwony koral leczy bóle głowy, natomiast Anglicy uważają, że ma pozytywny wpływ na anginę. W Japonii koral jest stosowany w protetyce stomatologicznej oraz do przyspieszania gojenia się złamań. W Azji Południowo-Wschodniej proszek z koralowca sprzedawany jest nawet w aptekach.