Kolczyki pozłacane — czy warto? Poznaj zalety i wady
Pozłacane kolczyki — czym właściwie są?
Pozłacane kolczyki wykonywane są najczęściej ze stali lub srebra. Następnie pokrywa się je cienką warstwą złota. Do pozłacania wykorzystuje się zwykle 14-karatowe złoto, ponieważ charakteryzuje się ono największą twardością i odpornością na ścieranie. Zabieg ten pozwala nadać kolczykom złotego koloru, co skutkuje wzrostem walorów estetycznych i nadaje szlachetny wygląd.
Dobrze wykonane kolczyki pozłacane na pierwszy rzut oka nie różnią się od droższych wersji, które wykonane są z pełnego złota. To właśnie dzięki temu, biżuteria pozłacana stała się niezwykle popularną alternatywą wśród osób lubiących kupować wiele kompletów kolczyków lub nosić większe, bardziej wyraziste ozdoby, nie narażając się jednocześnie na zbyt wysokie koszty. Wiele osób obawia się, iż pozłacana biżuteria może okazać się nietrwała. Wszystko zależy jednak od jakości i techniki jej wykonania. Jeśli kolczyki pozłacane są wysokiej jakości, nie tracą one na urodzie wskutek codziennego użytkowania i przez długi czas będą cieszyć pięknym wyglądem.
Zalety i wady kolczyków pozłacanych
Poddane procesowi złocenia kolczyki prezentują się równie dobrze co te, wykonane ze złota w 100%. Decydując się na pozłacane kolczyki, zauważyć możemy jednak wiele innych zalet:
- pokazuje kolor, świetlistość i jasność wysokokaratowego, prawdziwego złota,
- są dobrym rozwiązaniem dla podróżnych, ryzykujących utratę biżuterii w wyniku kradzieży,
- są znacznie tańsze od złotych kolczyków,
- idealnie nadają się do okazjonalnych stylizacji,
- mogą być wytwarzane w cięższych, odważnych stylach, których wykonanie w pełni ze złota byłoby niezwykle drogie.
Pozłacane kolczyki nie są jednak pozbawione wad. Dla niektórych osób problemem może być fakt, że wymagają one nieco innej pielęgnacji, niż w przypadku złotych kolczyków. Ponieważ ich powłoka może po czasie zacząć się delikatnie ścierać, warto zadbać o odpowiednie przechowywanie, spowalniające proces ściągania złocenia.
Jak dbać o pozłacane kolczyki?
W celu zachowania warstwy złota przez długi czas w nienaruszonym stanie, warto unikać kontaktu kolczyków ze środkami czystości, olejkami czy balsamami do ciała. Dobrze jest również zdejmować je do snu, kąpieli oraz podczas wypadu na plażę. Najlepszym sposobem na przechowywanie jest włożenie ich do miękkiego, materiałowego woreczka. Dobrą praktyką jest ograniczenie dostępu do światła, uszkodzeń mechanicznych i wilgoci. Ograniczony kontakt z wodą i wszelkimi detergentami pozwoli na dłuższe zachowanie złotej warstwy w nienaruszonym stanie.
Jeżeli chcemy wyczyścić pozłacane kolczyki, musimy zrobić to bardzo delikatnie. Do tej czynności najlepiej nada się miękka ściereczka z jedwabiu. Można lekko zwilżyć ją preparatem, który służy do czyszczenia biżuterii. Należy pamiętać, aby nie wkładać pozłacanych kolczyków do środków chemicznych — zarówno stężonych, jak i rozwodnionych. Dobrym rozwiązaniem jest także użycie specjalnych chusteczek do czyszczenia biżuterii.
Czy warto kupić kolczyki pozłacane?
Zakup kolczyków wykonanych w pełni ze złota może dla niektórych osób być zbyt dużym wydatkiem, dlatego pozłacane kolczyki wydają się idealną alternatywą, przede wszystkim z powodów ekonomicznych. W praktyce pozłacana biżuteria prezentuje się równie dobrze, a jej ceny dla większości osób są przystępne. Kolczyki pozłacane są na pewno świetnym rozwiązaniem dla tych, którzy często lubią zmieniać swoją biżuterię i styl.